W dniach 1-6 maja 1979 roku Oddział Wrocławskiego PTTK obchodził XXV lecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowano  setny rajd PTTK Wrocław:  „Sudecką Wiosnę ‘79”.

Wydarzenia te cieszyły się niemałą popularnością. W setce rajdów uczestniczyło ponad 100 tysięcy turystów z całego kraju.

Pierwszy rajd „Sudecka Wiosna” został zorganizowany w 1967 roku. Rajdy odbywały się w części zachodniej i środkowej Sudetów i ich Przedgórza na początku maja.  Była to impreza inaugurująca sezon górskich wędrówek. Szlaki prezentowały liczne walory krajoznawcze 

Jubileuszowy setny raj „Sudecka Wiosna ‘79” odbył się w Sudetach zachodnich. 20 wybranych tras turystycznych kończyło się w dolnośląskiej wsi Marciszów.

Czym były i są rajdy turystyczne?

To Cykliczne kilkudniowe imprezy z noclegami w określonych miejscowościach. Trasy rajdów mają przedstawiać walory krajoznawcze, historię, kulturę i przyrodę terenu przez który wiedzie trasa.

Wydarzenia odbywały się co roku. Wrocławskie PTTK organizowało następujące rajdy:

– Tysiąclecia (później nazywany „Sudecką Wiosną”

– Nocne rajdy na Ślężę

– W Sudetach Środkowych i Wschodni „szlak Skalnych Grzybów”

– W Górach Bialskich

Poniżej przedstawiamy fragmenty jubileuszowej Kroniki: „100 rajdów górskich Oddziału Wrocławskiego PTTK” będącej darem Pana Eugeniusza Rachwalskiego. Kresowiaka, żołnierza AK i wieloletniego członka PTTK. W naszych zbiorach pod sygnaturą PL OPiP III-1-7-93 możecie znaleźć również jego relację.

Jeremiasz Urban, starszy dokumentalista DAH

Skip to content