W zbiorach Centrum Dokumentacyjnego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” sporą część materiałów archiwalnych stanowią dokumenty, wspomnienia i fotografie, związane z wrocławskimi zakładami pracy i przemysłem funkcjonującym w mieście w latach 1945–1990.

W wyniku przeprowadzonej dotychczas kwerendy przyporządkowaliśmy zbiory do 47 zakładów pracy i przedsiębiorstw. Dysponujemy między innymi relacjami byłych pracowników, fotografiami, muzealiami związanymi z przemysłem, zakładowymi czasopismami bezdebitowymi oraz dokumentami związanymi z funkcjonowaniem zakładów pracy i z ich pracownikami.

Na zdjęciu robotnicy pracujący przy montażu ładowarek Ł-2 w hali produkcyjnej Fabryki Maszyn Budowlanych FADROMA przy ul. Grabiszyńskiej 163. Fot. Stanisław Kokurewicz / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

W tak ciekawej kolekcji tkwi ogromny potencjał, który skłonił nas do próby opowiedzenia historii wrocławskiego przemysłu na podstawie zgromadzonych przez nas materiałów. Niestety nie dla wszystkich zakładów posiadamy równie bogaty zasób archiwalny. Z tego względu początkowo skupiliśmy się tylko na tych miejscach, co do których mamy pewność, że dysponujemy możliwie największym i najciekawszym zbiorem.

Chcielibyśmy dotrzeć do byłych pracowników wrocławskich fabryk, usłyszeć ich historie i pozyskać materiały, będące świadectwem przeszłości. Zależy nam na tym, by pamięć o przemysłowej stronie naszego miasta nie zginęła z biegiem lat (zwłaszcza, że w wielu miejscach nie pozostał nawet ślad po zakładach), a także na tym, by przedstawić młodszym pokoleniom nieco już zapomnianą przemysłową stronę Wrocławia.


Starszy Dokumentalista Jeremiasz Urban ([email protected])

Skip to content