Jerzy Śnieżawski urodził się 11 grudnia 1935 roku w Warszawie. Od końca lat 60. był związany z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Aktywny zawodowo pozostawał aż do początku XXI wieku; przez ten czas miał okazję pracować przy 45 produkcjach filmowych.
Zmarł 7 maja 2020 roku.

Jerzy Śnieżawski, zdjęcie z paszportu, 1985 rok. Fot. NN / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Kolekcja liczy 2668 jednostek. Pierwszą część zbiorów stanowią dokumenty osobiste: legitymacje, paszport, książeczka walutowa czy umowy o pracę. Jest tu także spora kolekcja rachunków i kwitów związanych z budową domu.

 Szkic hali produkcyjnej robotów z filmu „Test Pilota Pirxa”. Autor: Jerzy Śnieżawski / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Druga część zbiorów tematycznie powiązana jest z profesją Jerzego Śnieżawskiego: to kolekcja odbitek i negatywów wykonywanych na potrzeby dokumentacji plenerów oraz zdjęcia z planów filmowych.

Prócz nich w kolekcji znajdują się także fotografie ekipy filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie”, wykonane w 1976 roku w Mongolskiej Republice Ludowej oraz zdjęcia z Kaukazu, przedstawiające lądownik kosmiczny wykonany na potrzeby produkcji. Z tymi ostatnimi fotografiami wiąże się zabawna anegdota: w 1993 roku zostały mylnie wykorzystane w książce Michaela Hesemanna „Ufo: dowody, dokumentacja” jako autentyczne fotografie statku kosmicznego obcych. Sytuacja spotkała się z reakcją samego twórcy lądownika. W liście z 1994 roku, skierowanym do czasopisma „UFO”, Jerzy Śnieżawski odniósł się do tego tematu:

 „Do rąk moich dotarła książka pt. „Dowody UFO” Hesemanna, w której ku mojemu zaskoczeniu rozpoznałem zaprojektowany przeze mnie lądownik kosmiczny do filmu (…). Niewątpliwą satysfakcję dla mnie stanowi opis akademika nauk W. Uwarowa, ale muszę stwierdzić, że są to wyssane z palca bzdury. Nie jest to obiekt UFO, ale dekoracja filmowa”.

Jerzy Śnieżawski na planie filmu „Na srebrnym globie” (na pierwszej fotografii – po prawej, na drugiej – w centrum), Mongolska Republika Ludowa, 1976 rok /  Fot. NN, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

W zbiorach znajdują się także prywatne zdjęcia z uroczystości rodzinnych i wyjazdów. Ciekawostką są trzy katalogi filmowe produkcji polskich w języku angielskim. Jeden z nich to katalog bardzo znanego – choć nie cieszącego się uznaniem – horroru „Klątwa Doliny Węży” z 1988 roku.

Starszy Dokumentalista – Jeremiasz Urban ([email protected])

Bibliografia:

  1. Baza Filmowa, Jerzy Śnieżawski, [dostęp on-line 30.03.2022 r.], https://fdb.pl/osoba/28134-jerzy-sniezawski.
  2. Baza Filmowa, Poprzez Jezioro, [dostęp on-line 30.03.2022 r.],https://fdb.pl/film/43802-poprzez-jezioro.
  3. Ireneusz Hruj, Kaukaska Mistyfikacja, „UFO” 1994, nr 20 (4/1994), [dostęp on-line 30.03.2022 r.], http://niniwa22.cba.pl/ufo_kaukaska_mistyfikacja.htm

Skip to content