12 kwietnia 2024 r. w wieku 94 lat zmarła Teresa Rudzka- Bednawska. Wieloletni pracownik kultury, animatorka wielu działań twórczych, wyróżniona licznymi odznaczeniami za działalność na rzecz upowszechniania kultury. Kierowała jednym z dzielnicowych Domów Kultury we Wrocławiu a przez pięć lat była dyrektorem słynnego Klubu Studenckiego „Pałacyk”.

Teresa Lipowska urodziła się w 1930 r. w Warszawie, ale w 1940 r. rodzina przeniosła się najpierw do Szydłowca, a następnie do Gowarczowa, niewielkiej miejscowości w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Ojciec Pani Teresy uciekł w ten sposób przed przymusem podpisania Volkslisty ( miał babkę o nazwisku Neugebauer). To właśnie w Gowarczowie jako dziecko była świadkiem  wielu dramatycznych wydarzeń z życia własnej rodziny i osób niezwiązanych m.in. mord na jej ojcu w sierpniu 1942 r, udzielanie pomocy uciekającym ze stolicy powstańcom warszawskim czy pomoc ukrywającym się Żydom. Już wówczas  jako dziecko miała okazję poznać niektórych twórców kultury jak choćby poetę i satyryka Stanisława Jerzy Leca, którego żona  również znalazła schronienie w domu Państwa Lipowskich.

W 2017 r. Teresa Rudzka- Bednawska była również darczyńcą Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i przekazała naszemu archiwum ciekawe dokumenty i artefakty związane z  Jej bogatą działalnością zawodową we wrocławskich instytucjach kultury. Są to m.in. druki akcydensowe, czasopisma, legitymacje, ekslibrisy, korespondencja i wiele innych. Stanowią one niezwykle cenne uzupełnienie naszych zbiorów z tak barwnego życia kulturalnego stolicy Dolnego Śląska na przestrzeni kilku dekad.

N/z Teresa Rudzka Bednawska i Wiesław Geras / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Kolekcja Teresy Rudzkiej Bednawskiej / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Paweł Wysocki, dokumentalista DAH

Skip to content